Kõikvõimalike uuringute kohaselt on populaarseim hommikujook kohv, pärastlõunasel ja õhtusel ajal aga eelistatakse sageli teed. Kui panna võrdlusesse tee, kohv ja näiteks Coca Cola ja küsida nende kasulikkuse ja tervislikkuse kohta, on neis aspektides eeldatavaks favoriidiks kahtlemata tee. Aga miks see nii on? Räägime täna veidi lähemalt sellest, milline on tee kasulikkus ja millal millist teed juua.
Tee kasulikkuse kohta on tehtud mitmeid uuringuid. Nii näiteks leiti 2015. aastal Austraalias läbi viidud uuringus, et teejoojad elavad keskmiselt kauem. Taanis tehtud uuringust selgus, et rohkem kui kuue tassi tee joomine päevas vähendas südamehaiguste riski 36 protsendi võrra.
Hommikukohvi asemel joo valget teed
Kui oled harjunud oma päeva alustama vähemalt ühe tassi kohviga, siis võiksid vahelduseks hommikujoogina pruukida hoopis valget teed, mis sobib päeva alustuseks imehästi. Valget teed peetakse õigustatult rikkaliku teemaailma üheks kõige nüansirikkamaks ja peenema maitsega liikmeks ning hommikuselt puhanud maitsemeeltega tulevad selle peen aroom ja maitsenüansid eriti hästi esile.
Valge tee sisaldab teiste teesortidega võrreldes vähem kofeiini, küll aga rohkem antioksüdante. Valge tee alandab kolesteroolitaset, on kasulik südamele, vähendab veresoonkonnahaiguste ja vähiriski, on tõhusa antibakteriaalse toimega.
Päeval lase hea maitsta rohelisel teel
Päevaseks joogiks sobib hästi roheline tee, mis on teede seas omandanud ehk suurimagi populaarsuse. Roheline tee on väga mõnus ka ilma lisanditeta, iseseisvalt juues ning selle maitset ja mõrudust saad reguleerida veetemperatuuri ja tõmbamisajaga. Lisaks meeldivale maitsele on rohelisel teel terve rida tervistavaid ja kasulikke omadusi. Uuringud viitavad, et rohelise tee tarbimine võib vähendada munasarja-, rinna-, mao-, soole-, kopsu, eesnäärme- jt. vähkide riski, roheline tee suurendab ka vähiravis kasutatavate ravimite toimet.
Lõunasöögi lõpetuseks passib kenasti must tee. Õieti sobib musta teed juua ka lõunasöögi kõrvale, kuna selle võrdlemisi neutraalne maitse sobib kokku paljude erinevate roogadega. Nii nagu rohelisel teel, on ka mustal teel mitmeid tervistavaid ja kasulikke omadusi. Must tee tugevdab organismi immuunsust, vähendab stressi- , südamehaiguste- ja diabeediriski, tugevdab luid, vähendab vähiriski, annab energiat.
Pärastlõunast unisust peletab efektiivselt matcha tee
Pärastlõunase ergutajana sobib hästi supertoiduks kutsutud matcha tee. Selles on kasulikke aineid, mis aitavad peletada väsimust ja suurendada keskendumisvõimet – ega buda mungad seda ilmaaegu mediteerimise paremaks edenemiseks kasutanud. Kasulike omaduste tõttu on matchat tarvitatud sajandeid. Matcha tee annab kehale energiat, parandab mälu ja tuju, tugevdab immuunsüsteemi, alandab kolesterooli ja veresuhkrut, soodustab ainevahetust, see on kiudainete rikas, lisaks on selles C-vitamiini, kroomi, tsinki, magneesiumi. Matchat soetades tasub meeles pidada, et autentne matcha tee pärineb üksnes Jaapanist. Ehkki matchat kasvatatakse ka Hiinas, on sealt pärineva matcha kvaliteet tuntavalt madalam ja maitseomadused kehvemad.
Enne magamaminekut joo rooibose või pärnaõieteed
Õhtuseks joogiks on parimad need teed, mille kofeiinisisaldus on väiksem. Näiteks puuvilja-, taime- ja õieteed, rooibos, mööndustega ka oolong tee (kuna oolong sisaldab siiski vähesel määral kofeiini, peaksid kofeiini suhtes tundlikud inimesed seda õhtuti pigem vältima).
Punase värvusega mahe ja magusa mekiga rooibose tee ei sisalda kofeiini, küll aga A, C ja E vitamiini. Rooibos on lõõgastava ja rahustava toimega, vähendab liigesepõletike korral valusid, alandab vererõhku ja kolesteroolitaset, tõstab keha loomulikku kaitsevõimet. Kuna rooibose tee ei sisalda kofeiini, sobib see hästi ka lastele.
Välismaiste tuntud teede kõrval ei maksa unustada ka koduseid taime- ja õieteesid, mis eriti talvisel külmal ajal igati head maitsevad.